Pompowanie i pakowanie latawca. Bądź samodzielnym kitesurferem.

Jak przygotować latawiec do pływania?

10 etapów przygotowania i startu latawca opisane poniżej wynikają nie tylko z zachowywania podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale także z doświadczenia zdobytego na różnych spotach świata.Zasady bezpieczeństwa nie mówią, bowiem by trzymać deskę pod latawcem, ale doświadczenie nauczyło mnie, że dzięki temu rzadziej jestem proszony o wyplątywanie mojej deski z linek innych osób lądujących i startujących z plaży. Nikt nie nakazuje by umiejscowić latawiec na plaży tak by rozwijając linki nie było konieczności chodzenia z barem i latawcem po plaży, ale dzięki właściwemu wyborowi miejsca nie plątam się między innymi latawcami.

Zapytaj lokalsów o spot:

Gdzie pompuje się kajty, gdzie można rozłożyć linki, czy są jakieś ograniczenia miejsca lądowania i startu. W jakim miejscu najlepiej zejść do wody, czy w wodzie występują jakieś niebezpieczeństwa (prądy, rafa, skały).
Ustal skąd wieje wiatr i o jakiej sile: pamiętaj by pompować kite w takim miejscu by nie biegać już z latawcem po plaży a już z całą pewnością nie jak ma podpięte linki.
Ubierz piankę. Przynieś latawiec, bar, trapez i deskę. Wszystko zostaw w miejscu gdzie napompujesz latawiec. Po napompowaniu kite sprzęt wstaw pod latawie
Napompuj latawiec: Może Ci być potrzebne coś do przytrzymania latawca. Czasami plaża jest kamienista, więc przygotuj przedmiot (worek z piaskiem, trapez itd.) nim zaczniesz pompować.
Rozwiń bar: rozwijaj go w kierunku, który pozwoli Ci wystartować latawiec bez konieczności biegania z linkami po plaży (rozwijaj po krawędzi okna)

Załóż trapez i weź deskę.

Po zakończeniu rozwijania idąc do latawca rozplącz linki na koniec podłącz linki do latawca. Następnie załóż trapez i weź deskę. (Nie biegaj 3 razy tej samej trasy po kolejny element sprzętu)
Znajdź asystenta do startu. Upewnij się czy dana osoba wie jak wystartować latawiec. Poucz by startowała na twój wyraźny znak.
Z deską i trapezem podejdź do baru. Wepnij się w bar i sprawdź działanie systemu bezpieczeństwa przed startem.
Poproś o podniesienie latawca i start. Jeżeli jest taka możliwość wejdź do wody (biorąc deskę) a osobę startującą poproś o podejście pod sam brzeg. Przed daniem sygnału do startu połóż deskę na wodzie i pchnij ja w górę wiatru (w razie błędu nie zostaniesz na nią ściągnięty przez latawiec)
Jak najszybciej odpłyń od brzegu! Pamiętaj, że jako osoba wychodząca na wodę masz pierwszeństwo przed osobami schodzącymi.
Przygotowanie sprzętu i start latawca to zagadnienia zupełnie podstawowe a mimo to wielu kitesurferów spędza na przygotowaniu sprzętu pół godziny. Wszystkie powyższe czynności można wykonać w max.10min.

Film: Jak napompować latawiec kitesurfingowy?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do newslettera