Używany sprzęt kitesurfingowy – nie daj się oszukać. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Czy warto kupować latawce używane?

Jedynie nieliczne osoby kupują latawce nowe, większość poszukuje dobrej oferty na latawce używane. Dlatego rynek latawców używanych jest ogromny a ceny bardzo różne (300-4000zł). W tym artykule nie rozważamy kwestii wyboru firmy czy modelu a jedynie ocenę stanu latawca. Starajcie się kupować latawiec od znajomego lub osoby, której możecie zaufać gdyż w kite używanym może być bardzo wiele wad ukrytych. Na www.KiteOffer.com będzie opcja sprzedaży kite używanego, a dla kupujących opcja poszukiwania ofert sprzedaży wśród TWOICH ZNAJOMYCH na Facebook. Więcej o KiteOffer.com w filmie. Wady i uszkodzenia, które mogą wystąpić w latawcu używanym:

Niekompletny zestaw:

Sprawdźcie w szczególności czy latawiec ma wszystkie elementu baru a zwłaszcza jego systemu bezpieczeństwa. Zapytajcie się przy kupnie gdzie jest i jak działa pierwsza i druga zrywka. (Każdy latawiec ja ma) Użyjcie tego sytemu na plaży i w ten sposób zweryfikujcie jego sprawność. Niektóre latawce są wyposażone w leasha – zapytajcie się czy jest on w zestawie (cena nowego 80-160zł).

Łatki i szycie latawca:

Małe rozdarcie(30cm) nie musi być szyte, lecz może być klejone. Sprawdźcie czy rozdarcie jest sklejone z 2 stron, czy są zaokrąglone rogi łatki (nie będą się one zadzierać) oraz czy łatka się nigdzie nie odkleja, (odklejającą należy wymienić – koszty łatki mogą być poniesione na sprzedającego)
Szycie duże (>30 cm) – Z mojego doświadczenia wynika, że fakt, że latawiec był szyty obniża jego wartość o minimum 150zł. Sprawdźcie czy łatka jest równo wszyta (czy ścieg zawsze idzie po łatce i czy jest prosty oraz czy zakończenia ściegów są oczyszczone), w ten sposób wstępnie ocenicie fachowość naprawy. Duże szycia w procesie naprawy najpierw podkleja się z jednej strony dakronem i na nim układa się dwie strony rozdartego materiału. Konieczne jest ich idealne spasowanie (muszą się stykać idealnie nie nachodząc i nie rozchodząc się) by latawiec był nadal prosty i nie uciekał w stronę, na której jest rozdarcie. Podnieście wiec latawiec pod słońce i postarajcie się dojrzeć przez prześwitującą łatkę czy tak jest. Jeżeli nie da się tego zrobić naciągnijcie materiał na prawo i lewo od łatki i sprawdźcie czy nigdzie nie powstają załamania lub zmarszczenia materiału. Łatany kite może być znacznie tańszy a jeżeli naprawa została wykonana właściwie to nie ma to wpływu na właściwości kite.

Uszkodzona tuba:

Konieczna jest ocena utrzymania ciśnienia kite. Jeżeli schodzi z niego powietrze może to być banalna 1 łatka, ale może być też ich setki. Kiedyś latawiec wpadł nam w róże i powstało bardzo dużo mikro dziurek, które był widoczne przy mydleniu (użycie mydlin w celu wykrycia dziurek) tuby dopiero, gdy ścisnęło się ją z całej siły – konieczna była wymiana tuby. Więcej na ten temat w filmie UŻYWANE LATAWCE.

Nadszarpnięte lub przeciągnięte linki:

Przeglądnij całe linki i sprawdź czy są one w dobrym stanie tzn. nie są nigdzie nadpalone, nie mają przetarć (uszkodzenia, które powstają po splątaniu dwóch latawców), sprawdź czy linki nie mają zbędnych węzłów. Każda z powyższych wad osłabia linkę, która może w tym miejscu się przerwać (cena linki od 60-140zł). Więcej w filmie UŻYWANE LATAWCE

Zmęczony materiał:

Podnieś latawiec pod światło i oceń, w jakim stanie jest jego materiał. Zwróć głównie uwagę na cienki dakron nie na wzmocniony materiał, które czasami jest na krawędzi spływu i tipów. Wzmocniony, gruby materiał raczej nie jest źródłem problemu(niestety nie można go stosować na cały latawiec ze względu na wagę). Zwróć szczególną uwagę na krawędź spływu koło środkowej poprzeczki (materiał zużywa się tu najszybciej). Jeżeli materiał jest połamany (widać pod światło wyraźne głęboki e zagniecenia w jego strukturze) to znak, że mógł on być pozostawiany na długi okres na plaży (także w pełnym słońcu) i narażony na łopotanie na wietrze, co mogło osłabić jego materiał. Tak uszkodzony materiał może łatwo pękać w skutek uderzenia o wodę. W filmie znajdziecie także informację o ogólnym stanie latawca i najszybciej zużywających się częściach a także oryginalności części.

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do newslettera