F-ONE Bandit 2021 – zmiany we flagowym latawcu F-ONE

bandit2021-zmiany w latawcu

Od 14 lat team F-ONE co roku zadaje sobie to samo pytanie: jak jeszcze można poprawić Bandita?

W modelu Bandit 2021 zespół projektowy marki F-ONE: Raphael Salles, Robert Graham i Micka Fernandez postanowił skupić się nad głębokością profilu latawca i usztywnieniem jego poszycia. Osiągnięto to dzięki mocno odświeżonej krawędzi spływu.

Bandit 2021 - zmiany1.Wzmocnienia poziome na krawędzi spływu pomagają utrzymać odpowiedni profil latawca i zapobiegają trzepotaniu

 

 

 

 

 

dacron 135g

2. Krawędź spływu jest wykończona lżejszym dacronem 135g, o nowym zakrzywionym kształcie.

 

 

 

 

 

pionowa krawedz

  1. Nowy pionowy układ paneli wokół krawędzi spływu latawca pozwala użyć materiału w kierunku bardziej efektywnego użycia nici, co znacznie usztywnia krawędź spływu latawca.

 

 

 

Charakterystyka i budowa latawca F-ONE Bandit 2021

Zastosowanie powyższych trzech elementów dało zupełnie nowy profil latawca, a to znacząco zmieniło jego charakterystykę.

Schemat 1 – przekrój latawca ze standardową krawędzią spływu.

W profilu latawca ze standardową krawędzią spływu (schemat 1.) widoczne jest odkształcenie materiału w tylnej części latawca, które tworzyło krzywiznę, co prowadziło do pogłębienia profilu latawca. Ten efekt dawał więcej niepożądanej mocy przy mocnym wietrze oraz niestabilność latawca przez efekt wirowania powietrza (vortex). Pogłębiony profil powodował również większe siły na barze i mocniejszy ciąg latawca w dół wiatru.

 

Schemat 2 – przekrój latawca z przeprojektowaną krawędzią spływu.

 

Nowa krawędź spływu (schemat 2.) wraz z zastosowaniem lżejszego materiału, poprawiło profil latawca, dzięki czemu przekrój wydaje się bardziej płytki. Polepszyło to cechy latawca w kilku aspektach. Przede wszystkim podczas skoków w momencie zaciągania baru latawiec ciągnie nas bardziej w górę, a nie do przodu. Przy kite loopach Bandit 2021 ma mniejszy ciąg w przód, a także wraca znacznie szybciej do zenitu. Co więcej znacznie polepszył się zakres wiatrowy latawca zarówno w dolnym jak i górnym przedziale. Latawiec jest również wyraźnie lżejszy na barze, a także zwrotny przy zachowaniu stabilności i odpowiedniej kontroli. Ulepszona krawędź spływu dała dużo pozytywnych zmian, ale generowała również zbyt dużą szybkość, która nie była pożądana. Team projektowy zdecydował się użyć nieco głębszego profilu przy samej krawędzi natarcia, aby delikatnie spowolnić latawiec i dodać nieco więcej mocny w dolnym zakresie.

Dwa modele: Bandit 2021 vs. Bandit S2

F-ONE Bandit 2021 to 14 lat pracy, setki projektów, a także unikalna wiedza na temat projektowania latawców do kitesurfingu. Cechą charakterystyczną tych latawców są niezliczone prototypy testowane przez ok. 10 miesięcy w różnych miejscach na Świecie.

W tym sezonie model Bandit trafia na rynek po raz drugi w dwóch wersjach:

  • Bandit 2021 – najbardziej uniwersalny latawiec na rynku przeznaczony do pływania na wszystkich poziomach zaawansowania z zacięciem do skoków i szeroko pojętego freeride’ u.

 

  • Bandit S2 – freeride’ owa charakterystyka z zacięciem na wave  i foil. Świetny zakres wiatrowy, odpuszczanie szkwałów, węższe loopy oraz mniejszy ciąg w przód. Dodatkowo latawiec jest nieco lżejszy na barze.

 

Wszystkie latawce F-ONE 2021 są dostępne w naszej wypożyczalni na kempingu Chałupy 3, w szkole Surf People. Warto zadzwonić wcześniej i umówić się na testy: tel: 720 009 000, lub mail: info@surfpeople.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do newslettera