Latawiec słabowiatrowy do zadań specjalnych – F-ONE Breeze

F-One Breeze

Latawiec słabowiatrowy z jedną poprzeczką od jakiegoś czasu stał się trendem wypuszczanym przez kolejnych producentów. Pierwsze konstrukcje tego typu były bardzo ograniczone przez utrudnione podnoszenie latawca z wody oraz wolną reakcję na ruchy barem. Po kilku latach prób i błędów projektanci znacząco ulepszyli tego typu konstrukcje. F-ONE Breeze jest odpowiedzią na ten trend. Dzięki bardzo niskiej wadze (jedna poprzeczka) posiada świetne cechy latawca słabowiatrowego, czyli stabilność w powietrzu oraz świetny dolny zakres. Jego charakterystyka jest również wzbogacona o dużą zwrotność, a także bezproblemowy relunch. Co ciekawe da się go również podnieść na tzw. ‚wstecznym’ – TUTAJ znajdziesz filmik.  Na dowód tego model F-ONE Breeze V2 (wersja na sezon 2018/2019) wyróżniony został przez TheKiteMag w swoich testach w kategorii: latawiec słabowiatrowy.

Breeze jako latawiec szkoleniowy

„Lesson saver” tak nazywają go instruktorzy jednej z dużych helskich szkółek. Latawiec od 4 węzłów stoi w zenicie, a od 7 węzłów prowadzone są efektywne szkolenia. Podczas zajęć kursancie zazwyczaj szkoleni są z zakresu sterowania latawcem. Tego typu szkolenia prowadzi się na mniejszych rozmiarach takich jak: 5m, 7m i 9m. Często przy nierównym słabym wietrze ten latawiec stabilnie trzyma się w zencie nie wpadając do wody w porównaniu do większych konstrukcji opartych na trzech tubach poprzecznych. Latawiec przy tym nie generuje dużych sił na barze i jest zwrotny przez co sterowanie jest bardzo proste i nie męczy. Z punktu widzenia osób, które zaczynają swoją przygodę z kitesurfingiem, jest to świetny wybór, żeby uzupełnić swój set większymi rozmiarami, np. 13m, 15m lub 17m w zależności od wagi. Projektanci F-ONE wprowadzili również mniejsze rozmiary, z których można czerpać dużo funu i progresu.

Latwiec słabowiatrowy na Chałupach 3.
Breeze na kempingu Chałupy 3

Foilowanie na F-ONE Breeze

Ale… przejdźmy do meritum. Poza doskonałymi cechami latawca do szkoleń jest to niezawodna maszyna do foilowania w każdych warunkach! Czy to na 13m2 przy 6 węzłach lub na 5m2 na krótkich linkach przy 30 węzłach. Wielokrotnie w sezonie 2019 Breeze był jedynym latawcem na wodzie przy słabych warunkach. Oceniam, że dzięki wejściu na foilu i możliwości pływania nawet przy 6-7 węzłach zwiększyło to nam ilość dni na wodzie o 40% na Półwyspie Helskim.

Filip Wilczyński na Breeze 15m2.
Filip Wilczyński na Breeze 15m2.

Po sezonie, gdy wróciłem na Śląsk, kilkukrotnie pływałem na popularnym spocie na Goczałkach. Zazwyczaj korzystałem z latawca 7m2 lub 9m2. Dwukrotnie doświadczyłem sytuacji, gdy zgasł wiatr wszystkie klasyczne trzybtubowe latawce wpadły do wody, a mi udało się na 7m2 wrócić do brzegu w lewitacji ze środka jeziora. Latawiec jest lekki, ale dzięki konstrukcji nie wpada w okno wiatrowe i bardzo dobrze driftuje. Dzięki temu nie ma tendencji do wpadania do wody nawet przy mocnym odpadaniu.

Bardzo niska waga latawce F-One Breeze V2 – na zdjęciu jest rozmiar 9m2 – 2376 gram !

 

Latawiec słabowiatrowy F-One Breeze V2

Ciekawym doświadczeniem jest foilowanie na mocniejszym wietrze. Kilkukrotnie pływałem na linkach 15m i rozmiarach 5m i było to świetne doświadczenie. Praca latawcem jest bardzo dynamiczna, dzięki temu mogłem spróbować zwrotów, które na granicznych warunkach były niewykonalne. Względem innych modeli bardzo pomagał tutaj drift. Latawiec nie wpadał w okno podczas mocniejszego spływania w dół przy obrotach i zwrotach. W ten sposób zrozumiałem fenomem foilowania przy mocnym wietrze powyżej 20 węzłów.

Bartek Kulczyński na latawcu słabowiatowym Breeze
Bartek Kulczyński sam na wodzie na Półwyspie.

Latawiec słabowiatrowy, czy nadaje się do freeride’ u?

Sporo osób przed kupnem pyta nas o zdolności Breeze przy klasycznym pływaniu na twintipie. Tutaj również mamy dobry feedback oraz doświadczenia własne. Dolny zakres znacznie zwiększa ilości dni na wodzie. Dodatkowo dzięki reaktywności trenowanie nowych ewolucji nie jest problemem. Skakanie przez zenit jest na bardzo dobrym poziomie, a co ciekawe latawiec również nada się do prostych tricków unhooked. Oczywiście nie jest to maszyna skonstruowana stricte pod tego typu pływanie, jednak osoby zaczynające tego typu pływanie znajdą coś dla siebie.

Informacje o F-ONE Breeze

Najlepszym doświadczeniem będzie przetestowanie latawca, dlatego serdecznie zapraszam na testy w bazach na Półwyspie Helskim. Objazdowe testy odbędą się od maja do października, a na stałe latawce można sprawdzić, m.in. w Surf People, Kite Bazie, Kite.pl, Surfszkole.

Sprawdź również naszą ofertę na używane modele: https://www.kiteoffer.com/uzywane/kite-bar

Charakterystyka

Dostępne rozmiary: 3m, 4m, 5m, 7m, 9m, 11m, 13m, 15m, 17m
Ilość tub poprzecznych: 1
Ilość linek: 4 linki

Kuba Kompała na granicznych warunkach.
Kuba Kompała na granicznych warunkach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do newslettera