Wybór pianki neoprenowej – dobra pianka to podstawa udanej sesji
Pianka neoprenowa to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kitesurfingowego, surfingowego oraz windsurfingowego. Jest to również pierwszy zakup, którego dokonują osoby zaczynające uprawiać sporty wodne po kursie. Właściwy wybór pianki neoprenowej gwarantuje komfort cieplny, a przez to dłuższą i przyjemniejszą sesję.
Pływanie jesienią, wiosną i zimą
Zima w Polsce z roku na rok jest krótsza, przez co sezon kitesurfingowy się wydłuża. Coraz więcej osób w Polsce pływa także późną jesienią i wczesną wiosną, wykorzystując w pełni wiatr na spotach w swojej okolicy. Spędzają w ten sposób aż 9 miesięcy na wodzie – od marca do końca listopada. Są oczywiście także całoroczni zawodnicy, ale oni ciepło czerpią z wewnętrznej pasji, a nie z neoprenu 😉 Zimą szczególnie popularny w naszym kraju jest surfing, ponieważ to właśnie wtedy na Bałtyku panują najlepsze warunki.
Pływanie w chłodniejszych miesiącach może być przyjemne, ale niezbędne jest posiadanie właściwej pianki i porządnych akcesoriów neoprenowych. Co istotne – cały rok w Polsce możemy spokojnie przepływać z dwoma piankami. Chcemy pomóc Wam w dokonaniu właściwego wyboru, dlatego poniżej przedstawiamy propozycje sprzętu z uwzględnieniem warunków pogodowych, w jakich zamierzacie pływać.
Jak dobrać piankę na cały sezon

Cały rok na wodzie
Jeżeli zakładamy, że będziemy pływać praktycznie cały rok, powinniśmy zaopatrzyć się w dwie pianki: 4/3 mm na cieplejsze dni i 6/5 mm lub docieplaną 5/4 mm ze zintegrowanym kapturem oraz solidnym zestawem akcesoriów neoprenowych. Buty powinny być bardzo ciepłe – w tym wypadku najlepiej wybrać 5-7 mm. Rękawiczki mogę być nieco cieńsze – dla osób uprawiających kitesurfing lub windsurfing wystarczą porządne rękawice o grubość 3 mm, dla surferów polecamy 5 mm. Dla kitesurferów polecamy rękawice z zakrzywionymi paliczkami co ułatwi chwyt baru.
Pianka: MEN Manera X10D 4/3, MEN Oneill Psycho Tech 6/5
WMN Manera Magma 5/4, WMN Manera X10D 4/3
Buty: Oneill Psycho Freak 6mm
Rękawice: Manera Magma Glove 3mm, Oneill Psycho tech 5mm
7-9 miesięcy na wodzie
Jeśli odpuszczamy zimę i będziemy pływać od marca do listopada, idealnym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch pianek: 5/4 mm ze zintegrowanym lub osobnym kapturem na niższe temperatury, a także 4/3 mm na pozostałe sesje. Konieczne będą również akcesoria neoprenowe: buty o grubości 5 mm, kaptur 2 mm i rękawice 3 mm.
Pianki: MEN Manera Magma 4/3, MEN Manera X10D 3/2, MEN Manera Magma 5/4/3
WMN Manera X10D 4/3, WMN Oneill Hyperfreak 5/4
Buty: Oneill Psycho Tech 5mm
Rękawice: Manera Magma Glove
Kaptur: Manera X10D Hood 2mm
4-6 miesięcy na wodzie
Dla ciepłolubnych kitesurferów, którzy zamierzają spędzić na wodzie czas od majówki do końca września, w zupełności wystarczy jedna pianka o grubości 4/3 lub 5/4 mm. Osoby, które szybko marzną, powinny wybrać grubszą opcję lub piankę 4/3 mm z dodatkowym dociepleniem w postaci meszku – przykładowo Manera Magma 4/3 mm.
Pianka: MEN Manera X10D 4/3, MEN Oneill Hyperfreak 5/4
WMN Oneill Hyperfreak 5/4, WMN Manera X10D 4/3
Buty: Oneill Psycho Tech
Rękawice: Manera X10D
Kaptur: Manera X10D, Oneill Beanie
Elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru ciepłej pianki:
Sposób zapinania pianki
Wbrew pozorom bardzo istotny jest sposób zapinania i zakładania pianki. Zamek z przodu (front zip) jest bardziej szczelnym i cieplejszym rozwiązaniem, więc polecamy go osobom, które zamierzają pływać w chłodnej wodzie. Minusem takiego systemu może być jednak minimalnie trudniejsze zakładanie i ściąganie pianki. Do wyboru mamy następujące opcje:
Front zip – pianki z zamkiem z przodu ze względu na większą szczelność są cieplejsze i zwiększają komfort termiczny,
Zipless – system taki sam jak w piankach z front zipem, tylko że bez zamka,
Back zip – pianki z zamkiem na plecach łatwiej się zakłada i ściąga, ale są trochę chłodniejsze.
Pianka piance nie równa.
Pianki z niższej półki cenowej o takiej samej grubości, będą zapewniały dużo gorszy komfort termiczny. Spowodowane jest to kilkoma kwestiami technicznymi w budowie pianki. Wykorzystane materiały w tańszych piankach są mniej rozciągliwe, gorzej izolują od zimnej wody i krócej utrzymują komfortową temperaturę naszego ciała. Każda pianka składa się z kilku kawałków materiału, które trzeba ze sobą połączyć. Brak szczelności na łączeniach powoduje przedostawanie się do środka pianki zimnej wody, która bardzo szybko wychładza nasze ciało. W lepszych piankach producenci stosują różne rozwiązania, które zapewniają szczelność połączeń. Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest meszek po wewnętrznej stronie pianki, który także zwiększa komfort termiczny. Każda marka ma swoją nazwę na takie rozwiązanie, przykładowo w najlepszych piankach Manera taki materiał nazywa się Magma Fleece.
Elementy stosowane w celu podniesienia komfortu cieplnego pianek:
Ślepe szwy – szew nie przechodzi na druga stronę materiału, dzięki czemu połączenie jest bardziej szczelne. Takie szwy mocno ograniczają przelewanie się wody do środka pianki.
Dodatkowe docieplenie – wyższe modele pianek mają po wewnętrznej stronie pianki specjalny meszek, który zwiększa ciepłotę pianki i przyśpiesza jej wysychanie. Przykładowo w piankach Manera taki materiał nazywa się Magma Fleece i bardzo dobrze spełnia swoją funkcję!
Dodatkowy kołnierz – jeżeli już zdecydowaliście się na zakup pianki z zamkiem na plecach, to koniecznie musi być wyposażona w dodatkowy kołnierz, który zwiększy szczelność pianki.
Właściwie dobrany rozmiar pianki
Z doświadczenia wiemy, że surferzy często wybierają za duże pianki. Mniejszą, bardziej dopasowaną piankę trudniej im się zakłada podczas mierzenia co często powoduje wybór złego rozmiaru. Należy pamiętać, że każda pianka po pierwszych kilku wejściach do wody minimalnie się rozciągnie, więc polecamy wybrać tę ciaśniejszą. Atutem niektórych pianek jest krój 3D, który pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie pianki do naszej budowy ciała.

Pomocne dla Was mogę też okazać się nasze filmy na temat pianek neoprenowych.
Jak dbać o piankę neoprenową
Róźnice FRONT zip vs BACK zip
W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego: info@kiteoffer.com, lub telefonicznego 720 004 000.
Dodaj komentarz