Trapezy Manera EXO vs. Union – recenzja

Cztery lata temu Manera wypuściła na rynek trapez EXO. We współpracy z laboratrium na Uniwersytecie Human Kinetic Science, została stworzona rama która równomiernie rozprasza wszystkie siły z latawca na trapezie i eliminuje punktowe naciski na ciało, powodujące dyskomfort oraz ból. Główną zaletą zastosowanej technologii, są dużo przyjemniejsze i dłuższe sesje na wodzie. W tym roku Manera wprowadziła do swojej kolekcji nowy trapez – UNION, który posiada takie samo rozwiązanie i komfort, ale dodatkowo jest dużo lżejszy.

Z przodu obydwa trapezy wyglądają bardzo podobnie. Mają taki sam hak z podkładką o różnych szerokościach (spreaderbar) w zależnosci od rozmiaru trapezu, w celu uniknięcia wygięć oraz nacisku bocznego na biodra.

Zarówno w EXO, jak i w Union zastosowane zostały dwa rozwiązania utrzymujące stabilnie hak w jednej pozycji: Down Hold System(Asymetryczna sprzączka) oraz Tuck Flap System(Sztywne wypustki w podkładce haka).

Trapez Union w przeciwieństwie do EXO ma schowaną ramę EDP wewnątrz swojej konstrukcji. Rama oczywiście działa w taki sam sposób, ale dzięki jej schowaniu została zredukowana ilość pianki oraz szwów. Pomimo tych zmian wytrzymałość pozostała na tym samym poziomie, a może nawet lepszym.

Finalnie, największą różnicą pomiędzy trapezem UNION i trapezem EXO jest konstrukcja pianki po wewnętrznej stronie. W tym pierwszym została wykorzystana forma, która pozwoliła na wycięcie całej wewnętrznej powierzchni trapezu z jednego kawałek pianki, co zminimalizowało konieczność stosowania dodatkowych szwów i klejeń. W konsekwencji UNION jest wyjątkowo lekki, przykładowo rozmiar M, bez haka z podkładką waży dokładnie 1 kg! Ze względu na zmniejszenie ilości pianki do minimum, trapez UNION podczas sesji w ogóle nie nasiąka wodą, przez co jest lekki jak piórko.

Drugą najbardziej odczuwalną różnicą, którą zauważyliśmy w trakcie pływania, to kształt i wysokość odcinka lędźwiowego. Trapez EXO jest delikatnie podniesiony na odcinku lędźwiowym, a UNION jest bardziej zaokrąglony w tym miejscu. Pozwala to na dużo łatwiejsze okręcanie się trapezu wokół talii, co na pewno docenią osoby pływający na falach.

Źródło: iksurfmag.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do newslettera